Z mapą po Przeździedzy

Mimo, że Przeździedza jest wsią niezwykle małą i zdawałoby się, że zapomnianą, to przez jej tereny wiodą dwa szlaki turystyczne. Jeden z nich to czarny szlak z Marczowa do Płoszczyny, natomiast drugi to Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy „Dolina Bobru” ER-6, ciągnący się od przejścia granicznego Lubawka/Kralovec aż do Bolesławca. Niby szlaki tylko dwa, w dodatku w obrębie Przeździedzy prowadzą w większości przez gęsty las, jednak warto wiedzieć, że szlaki owe wiodą tuż obok niezwykłych miejsc.

Start

Choć oba wspomniane wcześniej szlaki różnią się i prowadzą do zupełnie różnych zakątków Dolnego Śląska, to  na terenie Przeździedzy łączą się, by razem dojść aż do Wlenia. Tam znowu się rozdzielają i wiodą w dwie przeciwne strony. Ponieważ jednak na interesującym nas odcinku szlaki pokrywają się swoimi trasami, omówię je jako jeden.

Oba szlaki łączą się dokładnie na krzyżówce w Przeździedzy – szlak czarny schodzi tutaj z Marczowa, natomiast trasa rowerowa od strony Gorczycy. Dalej już oba szlaki prowadzą nas drogą asfaltową ku kamieniołomom. Nim dojedziemy jednak do pierwszego budynku (dawna stróżówka i biura, dziś budynek prywatny), mijamy mały strumyk, który latem jest niemal niewidoczny przez bujnie rosnącą tutaj roślinność. To właśnie gdzieś w tej okolicy, tuż przy drodze, stał krzyż pokutny. Dzisiaj jednak krzyża nie widać – czy ktoś go zniszczył, ukradł, czy może zaniedbany pochylił się ku ziemi, by zarosnąć i z czasem pokryć się cienką warstwą ziemi – niewiadomo.

Agatowa Skała

Tuż za wspomnianą wcześniej dawną stróżówką droga z asfaltowej przechodzi w drogę polną. Z powodu panującego tu cienia oraz spływającej ze zboczy wody droga niemal nigdy nie obsycha, dopiero gdy się wejdzie wyżej można przejść suchą nogą.

Szlak sam w sobie nie prowadzi przez kamieniołomy położone wyżej, gdzie znajduje się Agatowa Skała, jednak miłośników mineralogii można zachęcić, by podjęli ten trud i wspięli się na szczyt. W dawnym wyrobisku kamieniołomów bez większego trudu można znaleźć kolorowe agaty, ponadto widoki stamtąd są bardzo urokliwe. W słoneczne dni widać całą panoramę Karkonoszy, również Śnieżkę.

Hochbergówka, czyli dawny folwark klasztorny

Idąc omawianym szlakiem już kilka minut po minięciu wyrobiska natknąć się możemy na ruiny dawnego folwarku. W okresie, gdy na drzewach nie ma liści, wystarczy uważnie rozejrzeć się po zboczu, by zauważyć jakieś gruzowiska. To właśnie tam znajdował się wspaniały majątek, który należał niegdyś do rodu Hochbergów. Według miejscowych legend na owym folwarku znajdują się 4 studnie, w których po wojnie schowane zostały poniemieckie skarby. Warto wspiąć się wyżej i rozejrzeć, gdyż studnie te w bardzo dobrym stanie zachowały się do dziś. Czy jednak faktycznie kryją w sobie tyle tajemnic? Tego zapewne długo się jeszcze nie dowiemy.

Nadbobrzańskie Klondike

Kiedy miniemy już ruiny folwarku na pewno natkniemy się na swojej drodze na spory strumień. Jest to Złoty Potok, który swą nazwę wziął właśnie… od złota. Jednak nie tylko ten strumień obfituje w ten drogocenny kruszec. W średniowieczu okoliczne pola i lasy, jako „Nadbobrzańskie Klondike”, zostały wymienione w francuskim „Opisie Europy Wschodniej” z 1308 r. *, co pozwala nam przypuszczać, że tereny te niegdyś naprawdę były złotonośne. Dziś pasjonaci, którzy tu przyjeżdżają, twierdzą, że określenie „Klondike” jest mocno przesadzone, jednak w górnym biegu Złotego Potoku wciąż można znaleźć złotonośny pył.

… i na tym koniec

Na tym możemy kończyć wędrówkę po Przeździedzy, ponieważ dalej szlak prowadzi już do Wlenia. Możemy pokusić się i zwiedzić miasto, obejrzeć ruiny starego zamku bądź podziwiać dwa przepiękne pałace. Z drugiej jednak strony wcale nie musimy przedzierać się lasem po wybojach i kamieniach, a za to wybrać powrót do Przeździedzy, by w dalszym ciągu zachwycać się tą małą i spokojną wsią.

* „Karkonosze”, nr 3/2005, s. 34-35

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.