Witajcie w Kuźni!

W ubiegłą niedzielę, 31 maja, przeździedzka Kuźnia znowu otworzyła drzwi wszystkim miłośnikom domów przysłupowych. Tegoroczne dni otwarte były jednak nieco inne od poprzednich, bowiem Kuźnia już od dłuższego czasu stoi zamknięta i ten dzień był okazją, by przez szeroko otwarte drzwi do zapomnianych wnętrz wpadło więcej słonecznego światła.

Już pora wstać!

Nie jest tajemnicą, że niezwykła Kuźnia szuka nowego właściciela. W chwili obecnej nikt jej nie zamieszkuje, można więc sobie wyobrazić, jak wyglądały pokoje i pracownia kowala po zimie. Tajemnicze pajęczyny, niczym firanki, osnuły maleńkie okna, a na podłodze rozłożył się gruby dywan kurzu. I do tego setki biedronkowych pancerzyków i motylich skrzydeł poukrywanych gdzieś w zakamarkach – w zakamarkach, które miały być bezpiecznym schronieniem na czas zimowych chłodów.

Kuźnia spała ukryta pod warstwą zimowego kurzu, jednak ostatnia niedziela maja zdecydowanie wybudziła ją z tego głębokiego snu.

Witamy!

W tym roku odwiedziło nas w sumie 17 gości. Głównie miejscowi, choć i obcokrajowcy przekroczyli w tym roku nasze progi. I – jak co roku – można było obejrzeć izbę zrębową, kuchnię, pokoje, kuźnię i dwa ogromne piece chlebowe skryte z tyłu domu, tuż przy kowalskim palenisku. A gdy zwiedzanie dobiegało końca chętni mogli poczęstować się plackiem i podyskutować o tym domu… Okazuje się bowiem, że odwiedzają nas ludzie, którzy Kuźnię niegdyś dobrze znali i którzy często znają o niej ciekawostki, których próżno szukać gdzie indziej.

Losy Kuźni

Już od paru lat zastanawiamy się, czy za rok Kuźnia znowu otworzy swoje drzwi gościom. Wszystko zależałoby od ewentualnego, nowego właściciela. W tym roku to chyba był główny temat „przysłupowych” dyskusji. Wieści głoszą, że Kuźnią ktoś się zainteresował, ale jakie on ma wobec niej plany? Tego nie wie nikt… Jedno jest pewne – Kuźnia jest niespotykanym budynkiem, który ma swoją duszę, piękno i czar, dlatego mamy nadzieję, że za rok znowu będzie stała otworem dla zwiedzających.

rozmowy

szczyt

placek

kuznia

pajeczyna

piec_chlebowy

konewka

kolo_od_wozu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.