Wiosnali to?…

Wiosna to już, czy jeszcze nie wiosna? – zastanawiać zaczyna się chyba każdy, bo pomimo kwietnia, który widnieje w kalendarzu, nic się nie „kwieci” w naszych ogrodach. Mało tego – na podwórkach leży jeszcze śnieg, który topnieje jedynie w nasłonecznionych i odkrytych miejscach. Mimo to uważni obserwatorzy być może zauważyli, że wiosna wygląda z niektórych miejsc, czekając tylko na sprzyjający moment, by nadrobić dość spore już zaległości.

Zielony – kolor nadziei

Choć nieśmiało, to jednak niektóre zakątki łąk i lasów zaczynają się już powoli zielenić. Spod śniegu widać listki złoci, która czeka tylko na sprzyjający moment, by wypuścić pączki żółtych kwiatków, a na okrytych zboczach powoli zaczyna się zielenić trawa. W lesie można znaleźć dość licznie wyglądające spod zeszłorocznych liści ziarnopłony, którym z pewnością wystarczy kilka ciepłych dni, by zakwitły.

Ziarnoplony

Zielono

Biały – kolor zimy

Gorzej jednak sytuacja wygląda w ocienionych miejscach. Na północnych zboczach wciąż zalega gruba warstwa śniegu, która uparcie nie chce z nami się rozstać. Wygląda to dość przerażająco, tym bardziej, że w ostatnich dniach niebo zasnute było chmurami i pejzaż był nad wyraz mglisty. Przeździedza wyglądała wtedy wyjątkowo jesiennie i zimowo…

Wiosna_w_Przezdziedzy

Pomóżmy wiośnie – jedzmy śnieg!

Długa zima dokucza chyba wszystkim. Także zwierzęta leśne wyjątkowo ciężko przeżywają te warunki, czekając z niecierpliwością na cieplejsze dni. Do sąsiednich miejscowości przyleciały już bociany, które teraz skurczone stoją w swoich gniazdach i z przerażeniem oglądają białe pola… Jedynie skowronkom zdaje się taka aura za specjalnie nie przeszkadzać, ponieważ nawet nad zaśnieżonymi łąkami rozlegają się ich trele. Może te skowronki usłyszy także wiosna i przyjdzie do nas za parę dni. Taką miejmy nadzieję.

Nad_bialymi_polami_slychac_skowronki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.