Spacer przez wieś

Czas ucieka nieubłaganie. Wszystko wokół nas – czy chcemy tego czy nie – z biegiem czasu się zmienia. Zmieniają się dni tygodnia, pory roku, ludzie wokół nas. Z upływem stuleci zmieniała się także Przeździedza – jej mieszkańcy, budynki, drogi. Mało tego – każdy tą małą miejscowość może widzieć inaczej, nawet w tym samym czasie. Dla każdego z nas inny punkt miejscowości jest najważniejszy, każdemu pewnie podoba się inne jej miejsce, każdy z nas zwraca uwagę na coś innego. Warto raz na jakiś czas przespacerować się po naszej małej wsi i czasem spojrzeć na nią okiem kogoś, kto przechodzi tędy po raz pierwszy – można wtedy zauważyć dużo ciekawych rzeczy.

Pałacowe włości

Wchodząc do wsi od strony Marczowa w oczy rzuca nam się przepiękny przypałacowy park. Wygląda on naprawdę intrygująco – ciężko go opisać, ponieważ patrząc na majestatyczne drzewa często można odnieść skrajne wrażenia. Z jednej strony park ten jest w dalszym ciągu dziki i nieposkromiony, jednocześnie jednak widać, że czyjaś ręka o niego dba. Z jednej strony w parku tym widać starą, wiekową duszę, z drugiej wciąż tchnie on niezrównanym życiem. Do tego niezwykły, porośnięty tatarakiem staw w środku parku… Aż serce się rwie, by wejść w te pradawne aleje i się nimi przespacerować. Kunsztu całego widoku dopełnia niezwykły pałac położony tuż za parkiem. A przyglądając się pałacowi można dostrzec dwa otwarte okna, które świadczą o tym, że pałac nie stoi pusty. Kto wie, może mieszka w nim jakiś książę albo księżniczka?

Droga_z_widokiem_na_park

A nad Klinkówką…

Tuż przed pałacem, ale po prawej stronie, wieś nabiera już trochę bardziej współczesnego wyglądu. Cała artyleria maszyn budowlanych, kupa kamieni i grupka budowlańców – a wszystko to stoi nad strumieniem, który jest obecnie meliorowany. Aż szkoda niektórych przydomowych ogródków, w które wjechała bezlitosna koparka… Ale cóż począć – dobro mieszkańców jest najważniejsze. Wszyscy sąsiadujący z Klinkówką wierzą, że prace melioracyjne przy strumieniu uchronią ich w przyszłości przed podtopieniami. Ale póki co najszczęśliwsi są chyba panowie budowlańcy, którzy w porze naszego spaceru właśnie mieli przerwę śniadaniową. Rozweseleni zaprosili nas nawet, aby się do nich przyłączyć. Niestety, kanapkami nie częstowali. Trzeba mieć swoje.

Prace_melioracyjne_nad_Klinkowka

Przeminione stulecie

W remoncie okazała się także tablica upamiętniająca czterech niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na dzień dzisiejszy pomnik wygląda dość smutno – przewrócony płot, rozkopane najbliższe otoczenie. Ale być może, jak zakończą się prace melioracyjne strumienia, to i ruszą dalsze prace przy pomniku. Zobaczymy – póki co, patrząc na niemieckie napisy na kamiennej tablicy, można popaść w zadumę. Nad dwoma żołnierzami, a także nad nieubłaganie biegnącym czasem…

Pamiatkowa_tablica

Kute_kwiaty_na_przewroconym_ogrodzeniu_pomnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.