Śmieci wśród nas

Niestety, ostatnie roztopy pokazały prawdę o Przeździedzy, która choć położona jest na terenach prawnej ochrony przyrody okazuje się być całkiem przykładnym śmietnikiem. Bujne trawy i pokrzywy w pobliżu dróg wyschły, z pobliskich drzew opadły liście, a przydrożne krzewy nie kryją niczego gęstwinie. Wszystko to sprawia, że odsłania się drugie oblicze tutejszych terenów. A jest ono niezwykle przykre, ponieważ wychodzi na to, że mieszkańcy Przeździedzy żyją wśród śmieci.

Podział odpadów

Istnieje wiele kryteriów, według których możemy podzielić odpady – istnieją odpady niebezpieczne i uciążliwe, komunalne bądź przemysłowe, organiczne i mineralne. A jak jest ze śmieciami znajdywanymi w Przeździedzy? Spójrzmy sami.

Odpady typu „żubr”

Eleganckie, metalowe żubry, które nie mają nic wspólnego z tymi, które możemy spotkać w Białowieskim Parku Narodowym. Systematycznie porzucane przez letnich imprezowiczów, którzy w letnie weekendy przyjeżdżają nad rzekę, by przy ognisku „odreagować” ciężki tydzień. Część tych odpadów zapewne porzucana jest przez przyjezdnych, jednak z pewnością nie jeden „tubylec” również przyczynił się do wzbogacenia kolekcji metalowych „żubrów” w przydrożnych rowach. Podkategorię tych odpadów stanowić mogą tajemnicze butelki „de Luxe” z nieco mocniejszymi trunkami. Być może przyczyną jest brak „złomiarzy” szukających cennych, aluminiowych puszek, a być może jest to zwykłe lenistwo i głupota, ponieważ wystarczyłoby śmieci wrzucić do samochodu bądź najzwyczajniej w świecie zabrać je ze sobą i wyrzucić w domu do kosza.

Odpad_typu_

Odpad_typu_

Odpad_typu_

Odpad_typu_

Odpady porzucone przez „kulturalnych” śmieciarzy

Odpady zebrane w jedno opakowanie zbiorcze i zmyślnie ukryte w przydrożnej zieleni. Niestety, porą jesienną i wiosenną zbrodnicza działalność jest doskonale widoczna. Szkoda, że ich poprzedni właściciele tyle tracą czasu i energii na ich pakowanie, skoro łatwiej byłoby je wyrzucić do kosza w domu.

Odpad_porzucony_przez_

Odpady porzucone z bezradności

Odpady, które z powodu bezradności i rozpaczy porzucane są w miejscach odludnych. Konkretnie chodzi o kupkę azbestu, która ładnych parę lat leży przy przeździedzkiej drodze. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ten azbest leży faktycznie z powodu bezradności, a przede wszystkim niewiedzy poprzedniego właściciela, gdyż wyrzucanie tego rodzaju odpadów podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub aresztu. Nie wspominając już tym, że azbest zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych i bezwzględnie powinien być składowany na przeznaczonych do tego składowiskach. A przydroża w Przeździedzy z pewnością takimi składowiskami nie są.

Odpad_porzucony_z_bezradnosci

Odpady po artykułach żywnościowych

W trakcie spaceru po przeździedzkich drogach i lasach każdego może dopaść głód. W związku z tym wskazane jest nosić przy sobie różnego rodzaju artykuły spożywcze typu śmietana, jogurt, lody bądź keczup. Nie można przy tym zapomnieć o butelce z wodą, by w razie potrzeby móc zaspokoić także pragnienie.

Odpady_po_artykulach_zywnosciowych_Keczup

Odpady_po_artykulach_zywnosciowych_Cisowianka

Odpady, że szkoda słów…

Odpady z pełną premedytacją i świadomością wywiezione do lasu, porzucone i zapomniane. Odpady, z których istnieniem nie można się pogodzić i których poprzedni właściciele nawet nie starali się specjalnie ukryć w pobliskich krzakach. Zaliczyć tu można stare fotele samochodowe, przestarzałe odkurzacze, epokowe radia, a ostatnio nawet skuter. Choć tutaj poprzedni właściciel włożył dość sporo wysiłku, gdyż skuter przed porzuceniem został rozłożony bądź rozbity na wiele części, po czym z niezmierną fantazją został rozrzucony w kilku miejscach. Może chodziło o to, by nie tworzyć zbyt rzucającej się kupki – nie wiadomo. W każdym razie na widok tak bezczelnego wyrzucania śmieci po prostu odejmuje mowę.

Odpady,_ze_szkoda_slow_skuter

Odpady,_ze_szkoda_slow_kawalki_skutera

Smutna prawda

Niestety, nic nie wskazuje na to, by śmieci z Przeździedzy znikły. Nikt po nie wróci, by je podnieść i wyrzucić tam, gdzie wyrzucać się je powinno. Mało tego – prawdopodobnie śmieci tych będzie przybywać. Dopóki my sami nie zaczniemy dbać o miejsce, w którym mieszkamy, nikt tego za nas nie zrobi. A jeśli damy przyzwolenie na obecny stan rzeczy może się okazać, że staniemy się bardzo częstym miejscem różnorakich wycieczek – i to nie w celach turystycznym, a w celu pozbycia się kłopotliwych odpadów.

One Response to Śmieci wśród nas

  1. Anti says:

    A dla mnie największą zagadką jest dlaczego niektórym ludziom chce się jechać do lasu i specjalnie wywalać śmieci, chociaż tak naprawdę mogli by pokonać podobny, lub nawet mniejszy dystans i wyrzucić je do kontenera….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.