Równa droga do Przeździedzy

Ci, którzy wcześniej nie słyszeli informacji o planach poprawienia nawierzchni drogi łączącej Przeździedzę z Gorczycą z niedowierzaniem przecierali na początku listopada oczy ze zdumienia. Po kilkunastu latach katorgi na tym odcinku drogi położono nowy asfalt. Teraz można do Przeździedzy trafić bez obaw o samochód. Kierowcy odetchnęli z ulgą.

 Po zeszłorocznej powodzi (w sierpniu 2011 roku), która zniszczyła przeździedzką drogę, przez centrum wsi położono nowy asfalt. Idealnie gładka nawierzchnia połączyła w ten sposób Przeździedzę z Marczowem, dzięki czemu bardzo dobrą drogą można było cieszyć się przez dość spory odcinek: od Bystrzycy, przez Przeździedzę i Marczów aż do samego wiaduktu, gdzie wjeżdża się na drogę łączącą Wleń ze Lwówkiem Śląskim. W ten sposób kierowcy dojeżdżający do Wlenia mogli większą część drogi cieszyć się równą nawierzchnią – czy to jadąc przez Łupki, czy też wybierając trasę przez Bystrzycę.

Gorzej mieli się mieszkańcy, którzy codzienną drogę do pracy czy też do szkoły pokonywali w kierunku Lwówka Śląskiego. Ta trasa wymagała nie tylko zdjęcia nogi z gazu, ale każdej wiosny przypominała wręcz poligon wymagający niebywałej zręczności i refleksu. A najgorsze w tym wszystkim było to, że niestety trasa ta wiedzie po dość stromej górze, więc o powodzi w tym miejscu „marzyć” nie było co – żaden remont po katastrofalnym żywiole więc się tu nie zapowiadał.

Na szczęście, tym razem powódź nie była potrzebna.

Drogowcy na parę dni zamknęli odcinek drogi łączący Przeździedzę z Gorczycą. Konieczne było objeżdżanie innymi trasami, jednak warto było. Dziś możemy cieszyć się równą drogą, dzięki czemu Przeździedza ma idealny dojazd z każdej strony: od strony Bystrzycy, od strony Marczowa i od teraz – także od strony Gorczycy.

Na sam koniec jednak przedstawię obrazek, który może trochę zgasić entuzjazm i radość z nowej drogi. Otóż wały ziemi, które drogowcy zdjęli z poboczy, zostały niechlujnie wyrzucone nad brzegiem Bobru, tuż przy drodze na były kamieniołom. Ciężko ocenić, dlaczego akurat nad brzegiem rzeki postanowiono zrobić miejsce składowania niepotrzebnych mas ziemi. Jedyne, co można powiedzieć z całą pewnością to to, że wygląda to bardzo brzydko i że jeden z ładniejszych odcinków drogi, który dość często jest wybierany na niedzielne spacery, został zeszpecony.

Ale może to właśnie jest ceną za równą drogę do pracy czy też do szkoły, którą większość z nas musi codziennie pokonywać.

2 Responses to Równa droga do Przeździedzy

  1. Paul Sanchez says:

    Great post, I admire the writing style 🙂 A little off topic here but what theme are you using? Looks pretty cool.

  2. I am so glad this web thing performs and your post really helped me. Might take you up on that home assistance you

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.