Pałac w Przeździedzy

Mimo, że Przeździedza jest maleńką wsią, w jej centrum znajduje się imponujący pałac, dzięki któremu ta mała miejscowość istnieje w dolnośląskich przewodnikach. Jest to jeden z tych budynków, o którym można by stworzyć osobną książkę, gdyż ciężko jest w kilku zdaniach opisać całą jego historię. Jedno jest jednak pewne – Przeździedza bez tego pałacu byłaby jedną z wielu podsudeckich wsi, a dzięki tej wyjątkowej rezydencji zyskuje wiele na uroku.

Pałac dziś

Początki pałacu sięgają drugiej połowy XVII wieku. Czas dla tego dworu okazał się jednak łaskawy – w przeciwieństwie do niektórych zabytków przeździedzki pałac zachował się do dzisiejszych czasów w dobrym stanie. Do dziś możemy podziwiać piękno tego budynku, choć okoliczne zabudowania oraz park do dziś nie przetrwały w pierwotnym stanie.

Obecnie pałac jest w prywatnych rękach i nie jest udostępniany zwiedzającym. Nie są też znane plany właścicieli co do dworu. A obecnie coraz częściej słychać westchnienia zawodu turystów, gdy dowiadują się, że taki piękny pałac na co dzień jest zamknięty i że nie ma możliwości zwiedzania go od środka. Pozostaje niestety wyciągać szyje, by zza muru obejrzeć budynek z zewnątrz.

A może restauracja?

A w przeszłości pałac wręcz tętnił życiem. W wieku XVII był budynkiem klasztornym benedyktynek z Lubomierza, natomiast w wieku XIX, gdy przeszedł w ręce prywatne, otwarto tu piękną restaurację. To był z pewnością złoty wiek dla pałacu – został on wtedy odnowiony, staw przed pałacem przekształcono w ozdobną sadzawkę, a cały urok dopełniał niesamowity park ozdobny założony w stylu angielskim.

Z pewnością i dziś taka restauracja byłaby niesamowitą atrakcją. Sadzawka, mimo że dziś zaniedbana, wciąż istnieje. Drzewa w starym parku wciąż rosną. I co najważniejsze – piękny pałac wciąż stoi. Może właściciele pałacu zaskoczą mieszkańców Przeździedzy i stworzą tu miejsce, które i w dzisiejszych czasach będzie tętnić życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.