Małe przebudzenia

Choć zimy srogiej w tym roku nie mieliśmy, to jest ona dość długa i z pewnością większość z nas niecierpliwie czeka, aż wiosna zawita do nas nie tylko w kalendarzu. Na pocieszenie mogę tylko dodać, że w świecie zwierząt i roślin takie nerwowe oczekiwanie widać już od dawna, a gdy tylko trafi się jakiś cieplejszy dzień, to jest on bardzo skwapliwie wykorzystywany.

Kwitnący grudzień

Łagodna zima (a zwłaszcza jej początek) wprowadził spore zamieszanie w życiu wawrzynka wilczełyko. Nieborak w grudniu rozwinął pierwsze kwiatowe pąki marząc, że wiosna w tym roku swoje rządy wprowadzi „nieco” wcześniej. I choć wyglądało to na dość desperackie posunięcie to styczniowe mrozy i śniegi nic tym niepozornym kwiatkom złego nie zrobiły. Mamy koniec marca a wawrzynek wciąż pięknie kwitnie i cieszy swoim wawrzynowym urokiem.

Wawrzynek_wilczelyko

Wstydliwe kwiatki

Do przebudzenia szykują się też leszczyny. Męskie kwiatostany (kotki) na cieplejsze dni czekają już od lutego; wypatrują przychylniejszej pogody, by ku przerażeniu alergików zacząć pylić. Kwiatostany żeńskie, małe i niepozorne, pochowane są w pączkach. Są dosyć wstydliwe, gdyż na widok publiczny wystawiają tylko czerwone znamiona, które dostrzec można jedynie bacznie przyglądając się gałązkom. To właśnie z tych pączków, po zapyleniu, powstaną orzechy laskowe.

Leszczyna_pospolita

Słońce potrzebne od zaraz!

Z zimowego nu przebudziły się też mrówki. Wylegają one z mrowisk i wygrzewają się na słońcu. Słodkie lenistwo? Nic bardziej mylnego. To wygrzewanie się to w rzeczywistości ciężka praca! Gdy już nagrzeją swoje ciała wejdą z powrotem do kopca oddać ciepło złapane na zewnątrz. W ten sposób ogrzewają wychłodzone zimą mrowisko.

Wygrzewajace_sie_mrowki

Wiosenne życzenia

My też mamy okazję, by otrząsnąć się z zimowego snu. Nadchodzi Wielkanoc. W tym roku Święto Zmartwychwstania Pańskiego przypada dość wcześnie, więc raczej nie ma co liczyć na wiosenny zryw przyrody w tym czasie. Ale i tak, mimo dość ponurej aury za oknem, życzymy Wam, drodzy Czytelnicy, słońca w sercu i w duszy, by ten wielkanocny czas był okazją nie tylko do świątecznego ucztowania, ale i do wewnętrznego przebudzenia się, do otwarcia się na nowe doświadczenia, wyzwania i cele.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.