Majówka z przyrodą

To, że wiosna na dobre do nas przyszła, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Na dworze zrobiło się ciepło, pola i łąki zazieleniły się, a okoliczne lasy wręcz huczą od ptasich trelów. My właśnie zaczynamy weekend majowy, który często jest okazją do dłuższego odpoczynku, jednak w przyrodzie jest to czas, kiedy nie ma chwili wytchnienia.

 Owadzi „domek”

 Wędrując po przeździedzkich lasach i łąkach można znaleźć wiele dowodów, że niemal wszystkie zwierzęta mają obecnie dużo pracy. Ptaki wkładają wiele wysiłku, by zbudować misterne gniazda, część zwierząt kopie większe bądź mniejsze nory, dziś jednak chcę zwrócić uwagę na inny, powstający obecnie „domek”. Otóż na jednej z łąk rozpoczęła się budowa dość nietypowego lokum. Właścicielem tego gniazda jest klecanka polna, owad bardzo podobny do osy. Gniazdo klecanki, w przeciwieństwie do gniazda osy, budowane jest z jednego plastra z niewielką liczbą komórek i nie posiada ono osłon. I choć owad ten od osy różni się kilkoma szczegółami, to jedno z pewnością mają wspólne – oba gatunki potrafią boleśnie ugryźć, przy czym klecanka, według skali bólu Schmidta, potrafi użądlić najbardziej boleśnie wśród wszystkich występujących w Europie owadów, przebijając w tym względzie nawet szerszenia.

Klecanka polna (Polistes nimpha)

 Majowe kwiaty

 Mówiąc o pracy zapewne większość z nas może mieć na myśli zwierzęta, jednak rośliny teraz również mają „pracowity” okres, kiedy nie tylko intensywnie przyrastają, ale także wydają kwiaty. O tej porze roku możemy cieszyć się bogactwem przeróżnych kształtów, barw i zapachów, dziś jednak chcę zwrócić uwagę na dwa gatunki kwiatów, których szczyt kwitnienia wypada właśnie w kwietniu i w maju. Pierwszy z nich to gwiazdnica wielkokwiatowa – niewielka, biała roślina zielna, która porasta niemal każdy nasłoneczniony zakątek lasów i ich obrzeży. Tworzy przepiękne, białe połacie, których ciężko nie zauważyć podczas wiosennych spacerów.

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.)

 Przeździedzka skalnica

 Drugim, na pierwszy rzut oka podobnym gatunkiem, jest skalnica ziarenkowata. Obie rośliny podobne są do siebie jedynie przy mało wnikliwym porównywaniu, ponieważ w rzeczywistości różnią się między sobą diametralnie. Skalnica przede wszystkim nie płoży się, pokryta jest lepkimi włoskami i ma zdecydowanie inny kształt liści. Aby jednak móc dokładnie porównać te gatunki najlepiej jest obejrzeć je w naturze, a akurat na drodze prowadzącej na były folwark oba te gatunki rosną niemal obok siebie, tak więc nie powinno to sprawić żadnych trudności. A zachęcam do spaceru i sprawdzenia na własne oczy, że w Przeździedzy skalnica ziarenkowata rośnie, ponieważ jest to roślina, która jest uważana za typowo nizinny gatunek. W górach nie jest spotykana, co może znaczyć o przejściowym charakterze naszych terenów.

Skalnica ziarenkowata (Saxifraga granulata L.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.