Krzyż w Przeździedzy

Gdyby zapytać mieszkańców Przeździedzy, gdzie znajduje się jej centrum, pewnie padłoby kilka odpowiedzi. Głosy zapewne byłyby podzielone, ponieważ od czasu położenia asfaltowej drogi łączącej Przeździedzę z Bystrzycą część Przeździedzy, w której położony jest pałac, „zyskała” na wartości, z kolei część z krzyżówką jakby trochę „straciła”. Z całą jednak pewnością krzyż w dalszym ciągu pełni tutaj funkcję ważną, o czym świadczy choćby troska mieszkańców o tą część tej małej wsi.

Przeździeckie centrum

Krzyżówka w Przeździedzy na pierwszy rzut oka wygląda może dość niepozornie. W pobliżu widocznych jest zaledwie kilka domków, ponadto w okolicy panuje cisza, która jedynie od czasu do czasu zakłócana jest przez przejeżdżający samochód. W oczy za to rzuca się dość sporych rozmiarów drewniany krzyż postawiony tutaj przez mieszkańców. Na krzyżu widnieje wyryta data „1996”, pod spodem zaś w lipcu tego roku wyryto datę „2011”, która ma przypominać, że właśnie wtedy krzyż został wyremontowany. Mieszkańcy Przeździedzy skrzyknęli się i razem go wyremontowali. Ktoś zaofiarował warsztat, ktoś pomógł przy remoncie, ktoś dołożył kilka groszy i tak oto dziś na krzyżówce stoi odmalowany krzyż.

Poświęcenie krzyża

Jednak ostatnich kilka dni wcale nie przebiegało tak spokojnie, jakby się można było spodziewać. Na krzyżówce znowu zrobiło się tłoczno. Słychać było kosiarki, ktoś inny zajął się przycinaniem wybujałych gałązek świerków. W ten sposób zaczęły się przygotowania do uroczystości, która ma się tu odbyć w środę. Otóż 14 września o godzinie 18:00 na krzyżówce w Przeździedzy odbędzie się msza z okazji poświęcenia krzyża. Można by pomyśleć, że uroczystość, jak uroczystość, mimo wszystko jednak ciężko nie wspomnieć o takim wydarzeniu. Uśpiona Przeździedza nie często ma możliwość celebrowania takich wydarzeń, gdyż tradycyjnie msze święte odprawiane są w kościele Marczowie.

Pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich chętnych na mszę – warto przyjrzeć się odnowionemu krzyżowi oraz zwrócić uwagę, jak czysto jest na przeździedzkiej krzyżówce. Tym bardziej, że wiele osób włożyło dużo pracy i wysiłku, by to miejsce prezentowało się tak ładnie, jak teraz.

3 Responses to Krzyż w Przeździedzy

  1. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

  2. Very efficiently written article. It will be helpful to anybody who usess it, including yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

  3. I think you have remarked some very interesting details , thanks for the post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.