Kamieniołomy w tabliczkach

Przez wiele lat kamieniołom w Przeździedzy stał zapomniany. Wydawało się, że prawowici właściciele zupełnie o nim zapomnieli, jeśli w ogóle istnieli. Dziś jednak idąc polną drogą w kierunku Wlenia okazuje się, że właściciele dają o sobie znać. Piszę „właściciele”, bowiem z tabliczek informacyjnych wynika, że jest ich co najmniej trzech.

Zakaz wysypywania śmieci

Wchodząc na teren kamieniołomu jako pierwsza rzuca się w oczy informacja, że właścicielem jest osoba prywatna. Tabliczka, a właściwie zwykła kartka przypięta do drewnianego pala, prosi, by nie wysypywać tu śmieci. Prawdopodobnie kartkę przypiął ktoś, komu nie podobało się usypywanie tu zwałów ziemi, które zbierane były podczas remontu drogi między Gorczycą a Przeździedzą, bowiem widać tu kilka przypadkowo usypanych górek. Ponadto, jak się dobrze przyjrzeć, na skarpie ktoś zrobił sobie małe wysypisko śmieci, które widoczne jest szczególnie w okresie jesiennym bądź wiosennym, kiedy na drzewach nie ma liści.

Teren prywatny

Zakaz eksploatacji

Drugim właścicielem okazuje się być Nadleśnictwo we Lwówku Śląskim. Tabliczka (już profesjonalnie wykonana) postawiona została pod skarpą, z której często ktoś na własną rękę wybierał gruz. Zajęcie faktycznie niebezpieczne, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody, dlatego oprócz informacji pod skarpą został rzucony potężny pień drzewa uniemożliwiający podjechanie bezpośrednio pod skarpę.

Nadleśnictwo we Lwówku Śląskim

Zakaz wstępu

Ostatnim właścicielem, według informujących tabliczek, są Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych Sp. z o.o. w Wilkowie. I co najgorsze, tabliczka ta zakazuje wchodzenia na samą górę kamieniołomów, czyli na tą, z której roztaczają się jedne z piękniejszych widoków na Karkonosze.

Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych Sp. z o.o. w Wilkowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.