Jesienne obrazki

Nadeszła jesień. Statystycznie najrzadziej lubiana pora roku – chłodna, wilgotna i pochmurna. Dlaczego nie lubimy jesieni? Bo jest zimno, pada deszcz i na dworze robi się przysłowiowa plucha. Jednak wyglądając dziś za okno nie widzimy ani deszczu, ani błota, ani tym bardziej oszronionych drzew. Wręcz przeciwnie – świeci słońce, jest stosunkowo ciepło, a ze spacerów wcale nie wracamy w ubłoconych butach. A nikt nie zaprzeczy, że jesień nie nadeszła – wszak 23 września jest już dawno za nami.

Na początku trzeba sobie wyjaśnić, że choć według naszego kalendarza wyróżniamy cztery pory roku, to w naszej szerokości geograficznej można śmiało wydzielić ich dużo więcej. Fenologia, czyli nauka badająca zachowanie się roślin i zwierząt w zależności od pór roku, wyróżnia ich aż osiem: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosnę, wczesne lato, lato, wczesną jesień, jesień, i zimę[1]. Mało tego – w zależności od ujęcia mogą być wydzielane kolejne pory roku, w związku z czym mówić można o dużo większej ich liczbie.

Jesień w lesie

Wracając jednak do jesieni pokusić się można o podzielenie jej na trzy pory: wczesna jesień, jesień właściwa (złota jesień) i późna jesień. Obecnie bez wątpienia jesteśmy w tej drugiej fazie – w fazie złotej, polskiej jesieni. Jej początek wyznacza żółknięcie liści niektórych drzew, m.in. lipy i brzozy. Ta pora raku najczęściej obejmuje okres od początku października do jego końca. W tym czasie drzewa pięknie się przebarwiają – lasy mienią się czerwieniami, żółciami i brązami. Jednak to nie jedyne uroki złotej jesieni.

Podgrzybek brunatny (Boletus badius)

Purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum)

W związku z dłuższym weekendem zachęcam wszystkich do spacerów, podczas których można odkryć wiele pozytywnych aspektów panującej obecnie pory roku. Dla grzybiarzy z pewnością jest to okres „opieńkowy”, jednak nie tylko opieńki można teraz znaleźć. Pojedyncze okazy podgrzybka brunatnego, kurki, zajączki a nawet… purchawki. Oczywiście tylko niektóre, ponieważ nie wszystkie gatunki purchawek są jadalne. W lasach znaleźć można obecnie purchawkę chropowatą, która podobno po zdjęciu skórki i przyrządzeniu nadaje się do spożycia.

Pozytywnych stron jesieni można szukać wiele – pomimo częstych narzekań z pewnością każdy z nas znalazłby coś, co w jesieni go urzeka. Cieszmy się więc kolorowymi liści i złotą jesienią, ponieważ w czasie następnej pory roku, czyli w czasie późnej jesieni, najprawdopodobniej już doświadczymy, czym jest słynna, jesienna szaruga.

 


[1] http://www.atlas-roslin.pl/

2 Responses to Jesienne obrazki

  1. Siema, templatka stronki to własna praca czy darmowy
    szablon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.