Co(ś) się dzieje

Ostatnimi czasy w Przeździedzy coś się zmieniło. Trochę zaspana i ukryta gdzieś wśród zieleni wieś jakby leniwie się budziła i odświeżała swój image. Rdzenni mieszkańcy zapewne w dalszym ciągu prowadziliby swój bezpieczny i spokojny rytm życia, jednak Przeździedza jakby wchodziła w nowy etap życia. I słusznie. Jedyne co dziwi, to to, że sprawy w swoje ręce w większości wzięli nie ci, którzy najdłużej tu mieszkają, ale stosunkowo „świeży” mieszkańcy.

Początek nowej ery?

Tak właściwie to nie wiadomo, od czego się zaczęło. Po prostu, grupa osób spontanicznie się zebrała i zaczęła snuć plany. Drugie spotkanie było już konkretniejsze, trzecie z kolei zebrało jeszcze więcej osób… I tak to się jakoś toczy. Ale tylko z pozoru „jakoś”. Bo jedynie ten, kto organizował tego typu prace wie, jak ciężko jest ruszyć tą całą zaspaną maszynerię. Mieszkańcy Przeździedzy do tej pory nie byli przyzwyczajeni do takich działań i często dość podejrzliwie na nie spoglądają.

Spotkanie mieszkańców

Pierwsze efekty już są

Na początku chętni mieszkańcy postanowili posprzątać wieś. Udało się skrzyknąć część ludzi i pozbierać zalegające śmieci. A potem to już ruszyła cała lawina pomysłów. Zorganizowano spotkanie z burmistrzem, sporządzono plan, według którego mieszkańcy mieli wykaszać wybrane miejsca, postawiono tablicę z kierunkowskazem rozmieszczenia budynków oraz poprawiono stan dróg dojazdowych do części domów. Ale to nie koniec. Pracowitej grupie marzy się zagospodarowanie placu obok przystanku autobusowego przy pałacu, mały plac zabaw, tablica informacyjna wsi, spotkanie historyczne na temat dziejów Przeździedzy… Pomysłów jest dużo.

Drogowskaz_z_rozmieszczeniem_numerow_budynkow

Jedna_z_odremontowanych_drog

Informacje na bieżąco

Chętni mieszkańcy ściśle współpracują z sołtysem wsi i uzgadniają z nim szczegóły swoich prac. Jednocześnie, chcąc na bieżąco informować o swoich działaniach tych, którzy z różnych względów nie biorą udziału w spotkaniach, oraz aby móc wzajemnie się komunikować, utworzyli odrębną stronę, na której umieszczane będą sprawy organizacyjne. Chętnych zapraszamy na stronę www.przezdziedz.info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.