Ciekawostki ogródkowe

Dni coraz krótsze, ranki mamy już chłodniejsze, a otaczająca nas zieleń jakby powoli bladła. Choć pełnia lata za nami to wciąż do jesieni jeszcze daleko, dlatego warto bacznie obserwować otaczającą nas przyrodę. Być może uda nam się spotkać coś osobliwego tuż przy naszym domu.

Śpicolotek pięćpiór

To nie jest błąd w druku. To nie jest też przejęzyczenie. Śpicolotek pięćpiór to motyl o urodzie równie niezwykłej jak jego nazwa. Drugi człon nazwy tego niezwykłego motyla odnosi się od podziału jego skrzydeł na pięć par (dwie przednie i trzy tylne). Trochę trudniej znaleźć pochodzenie pierwszego członu tej nietypowej nazwy – tutaj już trzeba wykazać się własną inwencją, a skojarzeń z pewnością jest wiele. Dodać jeszcze tylko można, że śpicolotek jest zaliczany do motyli nocnych, jednak z powodu na powolny lot można go bez problemu spotkać również w dzień. Jego gąsienice żerują na powojach i koniczynach, a postać dorosła, z powodu na powolny i niewysoki lot, jest stosunkowo łatwym okazem do upolowania przez nasz obiektyw.

Śpicolotek pięćpiór (Pterophorus pentadactyla)

W kolorowe paski

W naszych ogrodach łatwo też natknąć się na innego, dość okazałego gościa. Tą gąsienicę trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Wyróżnia się sporymi rozmiarami i pięknymi, jaskrawymi kolorami. Wypatrzeć ją można na grządce pietruszki, marchwi bądź kopru, jednak warto nie przepędzać tego gościa, gdyż po przepoczwarzeniu okazuje się być motylem uważanym za jednego z najpiękniejszych w Polsce. Paź królowej, bo o nim mowa, niegdyś był licznym motylem, obecnie jednak na wielu obszarach wyginął. Dlatego jeśli martwimy się o naszą marchewkę w ogródku to po prostu przenieśmy tę gąsienicę na którąś z roślin baldaszkowatych na pobliskiej łące (takimi roślinami gąsienica pazia z pewnością się zadowoli), a być może za jakiś czas do naszych kwiatów w ogrodzie przyfrunie już dorosły, pięknie ubarwiony motyl.

(Papilio machaon)

Drapieżca w ogrodzie

Częstym, ale trudnym do wypatrzenia gościem w ogrodzie, jest także kwietnik – pająk z rodziny ukośnicowatych (Thomisidae). Samce tego pająka są niepozorne i małe, inaczej niż samice, które charakteryzują się dużym, kolorowym odwłokiem. Kwietniki są specyficznymi pająkami, które większość życia spędzają na kwiatach atakując zwabione nektarem owady. Pająki te są na tyle silne, że potrafią upolować nawet większą od siebie pszczołę, która w dodatku uzbrojona jest w żądło. Pająk, polując na taką ofiarę, szybko się na nią rzuca i przytrzymując dwoma przednimi odnóżami wstrzykuje w jej ciało błyskawicznie działający jad. Dla pszczoły takie ukąszenie jest śmiertelne, jednak człowiekowi taki pająk nie jest w stanie wyrządzić najmniejszej krzywdy. Do ciekawostek należy też fakt, że pająki te potrafią zmieniać swoje ubarwienie w zależności od koloru kwiatu, na którym aktualnie przebywają. Co prawda w wachlarzu barw mają jedynie trzy możliwości (kolor biały, zielony i żółty), jednak z pewnością jest to przydatna i ciekawa możliwość.

Kwietnik (Misumena vatia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.