Agatowa Przeździedza

W Przeździedzy, w nieczynnym już od wielu lat kamieniołomie, często można spotkać samochody na obcych rejestracjach. Ludzie z najróżniejszych zakątków Polski oraz Europy przemierzają wiele kilometrów, by w ciszy i spokoju spędzić dzień lub dwa na byłym wyrobisku. Brzozy nie porosły jeszcze wszystkich zboczy, niektóre osuwiska są jeszcze całkiem świeże. Czego ci ludzie szukają? Najprawdopodobniej… agatów.

Niepozorny kamień

Niedoświadczonym zbieraczom ciężko jest odróżnić agaty od zwykłych kamieni. Z wierzchu są one szare, chropowate i wcale nie przypominają tych kolorowych minerałów, które znamy z wystaw na Lecie Agatowym. Czasami nawet przełamany agat w zwykły, słoneczny dzień jest trudny do znalezienia, gdyż po prostu go nie widać. Trochę łatwiej jest po deszczu, gdy kamienie są mokre. Wtedy łatwiej dostrzec kolory i przy odrobinie szczęścia można znaleźć ten cenny kamień. Aby jednak móc cieszyć się pięknem naszego znaleziska nie wystarczy go znaleźć – należy jeszcze go oszlifować. Dopiero wtedy ze zwykłego kamienia rodzi się kolorowe cudo.

Unikat na skalę światową

Wyróżnić możemy wiele form agatów: centryczne, gwiaździste, owalne i wiele, wiele innych. W Przeździedzy występują jednak agaty wyjątkowe, których w innych zakątkach świata nie jest już tak łatwo znaleźć – agaty szczelinowe. Jak sama nazwa wskazuje tworzyły się one w szczelinach skalnych, skąd bierze się ich nietypowy kształt związany z wgłębieniami, w których akurat powstawały. Przybierają różne barwy: żółte, szare, różowe, brunatne. Skąd te kolory? Otóż powodują je wrostki innych minerałów, i tak np. za kolor czerwony odpowiedzialny jest hematyt, natomiast za kolor brunatny – getyt. Niestety, w naturze rzadko można spotkać agaty o nasyconych kolorach, jak np. czerwony czy niebieski. W celu ich uatrakcyjnienia często stosuje się więc sztuczne barwienie nurzając agaty w chemicznych roztworach bądź poddając je odpowiedniej obróbce termicznej. Agatów barwionych sztucznie gołym okiem nie da się odróżnić od tych, które wybarwiła natura. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że agat jest całkowicie naturalny, najprościej… samemu go znaleźć.

Poszukiwacze agatów

Wbrew pozorom Przeździedza jest bardzo dobrze znana w wąskim gronie agatowych kolekcjonerów. Agaty znajdowane w naszej miejscowości często trafiają na wystawy, w Internecie na nie jednej stronie można podziwiać prywatne kolekcje z przepięknymi, podłużnymi minerałami. Może warto więc wybrać się kiedyś na spacer na kamieniołom i spróbować szczęścia w poszukiwaniu agatów? Zachęcam – taki „swój” agat jest zawsze najcenniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.